Wystąpił błąd licencyjny – co zrobić?
Jeśli w trakcie pierwszego uruchomienia wersji testowej lub aktywacji aplikacji pojawił się błąd wykonaj odpowiednie kroki opisane poniżej. A:  Windows Management Instrumentation: Ta procedura może zostać wykonana tylko przez Użytkownika z uprawnieniami administratora. 1. Wybierz „Ten komputer” / „Mój komputer” i kliknij prawym przyciskiem myszy. 2. Następnie wybierz „Zarządzaj”. 3. Rozwiń sekcję „Usługi i aplikacje”. 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Sterowanie usługą WMI” i kliknij „Właściwości”. 5. Wybierz zakładkę „Zabezpieczenia”. 6. Kliknij przycisk „Zabezpieczenia” znajdujący się na dole ekranu. 7. Na liście Użytkowników sprawdź, czy konto które będzie korzystało z NIP Inspektora ma nadane uprawnienia. Następnie wybierz „Zastosuj” i „Ok”. Dodatkowo możesz ponownie uruchomić WMI (zgodnie z instrukcją dostępną na MSDN). B: Adaptery sieciowe: 1. Naciśnij na klawiaturze kombinację Windows+R. 2. W otwartym oknie wpisz „NCPA.cpl” i naciśnij enter. 3. W otwartym konie sprawdź czy są „wyszarzone” adaptery sieciowe. Jeśli takie są należy na nie kliknąć prawym przyciskiem myszy i na górze listy wybrać „włącz”. Po wykonaniu procedur należy ponownie uruchomić aplikację NIP Inspektor. C: Maszyna wirtualna. Program domyślnie nie zezwala na aktywację w Maszynie Wirtualnej. W związku, z czym licencja testowa, może nie zostać aktywowana. Jednak jeśli chcą Państwo przetestować aplikację na maszynie wirtualnej prosimy o kontakt z naszym zespołem na kontakt@nip-inspektor.pl lub przez „Zgłoś problem” w aplikacji. Pełna wersja aplikacji, może zezwolić na używanie programu w Maszynie Wirtualnej, jeśli zostanie to zgłoszone naszemu zespołowi. Jeśli nie są Państwo pewni, czy znajdują się w Maszynie Wirtualnej można to łatwo sprawdzić. 1. W przypadku systemu Windows 7 proszę przejść do Panelu Sterowania/Control Panel. 2. W przypadku systemów Windows 8, Windows 8.1 lub Windows 10 proszę kliknąć ikonę lupy tuż obok przycisku start a następnie wpisać Panel Sterowania lub Control Panel. 3. Następnie proszę przejść do części Programy. 4. Następnie proszę wybrać Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows. 5. W otwartym oknie proszę przejść do części Hyper-V. Jeśli jest ona zaznaczona, oznacza to że Maszyna Wirtualna jest uruchomiona. Jeśli Państwo z niej nie korzystają można ją wyłączyć (odznaczyć).
Co się stanie, jeśli przekroczę limit w ramach mojego Pakietu?

Jeśli załadujesz plik, który będzie przekraczał liczbą rekordów pozostałą do wykorzystania w ramach Twojego Pakietu, NIP Inspektor wyświetli odpowiedni komunikat. Program sprawdzi tylko tyle rekordów, ile pozostało do limitu.

Jeśli potrzebujesz zwiększyć limit, skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub poprzez e-mail: kontakt@nip-inspektor.pl podając NIP oraz nazwę firmy, którą reprezentujesz oraz klucz licencyjny.

Czy niewykorzystane sprawdzenia przechodzą na kolejny okres rozliczeniowy?

Limit zależny od wybranego Pakietu funkcjonuje w ramach okresu rozliczeniowego (kwartału). Niewykorzystane sprawdzenia nie przechodzą na kolejny okres rozliczeniowy.

Jaka jest prędkość działania NIP Inspektora?

Prędkość, z jaką NIP Inspektor dokonuje sprawdzenia numerów NIP zależy od kilku czynników, m.in.:  szybkości łącza internetowego jakim dysponujesz, dostępności i obciążenia serwerów po stronie Ministerstwa Finansów lub VIES, czy wydajności Twojego komputera.

Według naszych testów, zależnie od tych warunków sprawdzenie pojedynczego numeru VAT oraz wygenerowanie raportu zajmuje od 0,8 sekundy do 5 sekund (10 sekund to okres czasu, w ramach którego NIP Inspektor podejmuje próby uzyskania odpowiedzi z serwerów VIES lub MF, po tym okresie pojawia się wynik: NIP niesprawdzony).

Gdzie znajdę instrukcję obsługi NIP Inspektora?

Instrukcję można pobrać stąd: https://www.nip-inspektor.pl/nipinspektor/download/instrukcja.pdf

lub nacisnąć przycisk w NIP Inspektorze (ikonka koszyka).

Ile maksymalnie danych mogę jednorazowo załadować do NIP Inspektora?

NIP Inspektor jest przewidziany na załadowanie maksymalnie 1 048 575 wierszy.

Co zrobić jeśli pojawi się błąd w trakcie ładowania?

W trakcie ładowania pliku z danymi, jeśli jest w formacie MS Excel i zawiera więcej niż jedną zakładkę, możesz zostać poproszony o wybranie zakładki z danymi, jednak czasami lepiej jest usunąć niepotrzebne zakładki przed załadowaniem.

Pamiętaj również, że ładowany skoroszyt MS Excel nie może być chroniony hasłem lub w trybie tylko do odczytu.

Po co istnieje funkcja eksportuj dane w NIP Inspektorze?

W ramach NIP Inspektora możesz modyfikować już załadowany plik, np. poprawiać numery NIP. Jeśli będziesz chciał tak zmieniony plik zachować, będziesz musiał go wyeksportować.

Zaplanowałem sprawdzenie, ale nie zostało wykonane. Co mam zrobić?

Planowanie sprawdzenia działa tylko i wyłącznie jeśli pomiędzy zaplanowaniem a sprawdzeniem, komputer nie został ponownie uruchomiony.

Gdy wybieram Usuń program w Panelu sterowania, pojawia się komunikat, że NIP Inspektor zajmuje kilka gigabajtów na dysku. Co zrobić?

Folder instalacji NIP Inspektor, tuż po zainstalowaniu zajmuje ok 600 mb pamięci na dysku twardym. Jednak w trakcie sprawdzań, tworzą się raporty, których wielkość jest również uwzględniania w widoku Panelu sterowania. W związku z tym, możesz po prostu usnąć część raportów, których już nie potrzebujesz lub je skompresować.

Czy mogę zapisywać raporty na dysku sieciowym lub OneDrive?

Tak, raporty można zapisywać na dysku sieciowym i OneDrive, ale pamiętaj że jeśli to nie jest dysk Twojego komputera to musisz mieć odpowiednie prawa zapisu (jeśli możesz zapisać dowolny plik w lokalizacji sieciowej, to NIP Inspektor też będzie mógł zapisać tam raporty). Jednak jeśli połączenie z dyskiem sieciowym lub One Drive zostanie utracone, NIP Inspektor zapisze raporty w Twoich Dokumentach.

Czy dane osobowe w ustawieniach są gdzieś wysyłane?

Nie, dane osobowe w ustawieniach są przetrzymywane jedynie na Twoim komputerze i służą do podpisywania raportów, które generuje NIP Inspektor. Do uruchomienia sprawdzenia, wymagane jest uzupełnienie numeru NIP firmy, który jest wykorzystywany w trakcie sprawdzeń w systemie VIES.

Co oznacza reweryfikuj z serwerem?

NIP Inspektor co jakiś czas sam weryfikuje z serwerem licencyjnym, czy Twoja licencja jest aktywna. Jeśli nie udało mu się od dłuższego czasu połączyć z serwerem, będzie wymagana reweryfikacja.

Co oznacza opcja dezaktywuj?

Jeśli musisz przeinstalować system Windows lub chcesz przenieść licencję na inny komputer możesz dezaktywować NIP Inspektora, a następnie aktywować przy użyciu tej samej licencji na innym komputerze. Pamiętaj, że taka operacja jest dozwolona tylko dwa razy dla danego klucza licencyjnego.

W trakcie zgłaszania problemu pojawił się dziwny załącznik, errorlog.txt?

Ten załącznik został dodany przez NIP Inspektora. Pomoże on nam w ustaleniu przyczyny problemu.

Jakie są wymagania instalacyjne dla NIP Inspektora?

System:

 

– Windows 7 SP1 32 bit

– Windows 7 SP1 64 bit

– Windows 8.1 32 bit

– Windows 8.1 64 bit

– Windows 10 32 bit

– Windows 10 64 bit

Oprogramowanie:

– .NET framework min 4.6.1

– Microsoft Visual Studio C++ redistributables 2013

– DirectX min 11

– czytnik PDF

Sprzęt:

– dostęp do sieci Internet

– odblokowane porty 80 i 443

– min. 4Gb RAM (zalecane 8 Gb RAM w przypadku danych przekraczających 100 000 rekordów)

– min. 800 Mb wolnego miejsca na dysku

– procesor: min. 1GHz

Jak zainstalować NIP Inspektor®?

Aby zainstalować NIP Inspektora®, przeprowadź następujące kroki:

  1. Kliknij Pobierz NIPInspektor. Zależnie od polityki bezpieczeństwa i ustawień systemowych, w celu przeprowadzenia tej instalacji Twoja przeglądarka może poprosić Cię o hasło administratora systemu Windows. Wprowadź je lub skontaktuj się z działem IT Twojej firmy. Po wprowadzeniu hasła rozpocznie się pobieranie pliku NIPInspektor.msi (zalecamy pobieranie z przeglądarek Chrome, Edge i Firefox)
  2. Po zakończeniu pobierania, uruchom plik NIPInspektor.msi
  3. Twój system Windows może prosić Cię o wyrażenie dodatkowej zgody na jego zainstalowanie.
  4. Na tym etapie instalator może poprosić Cię o zainstalowanie wyższej wersji standardowego oprogramowania Windows – Microsoft .NET Framework, dostępnego na stronie Microsoft. Wyraź zgodę i postępuj z instrukcjami na ekranie.
  5. Po zakończeniu instalacji .NET Framework wróć do pliku instalatora NIPInspektor.msi . Standardowo plik ten znajduje się w folderze Pobrane.
  6. Kliknij dwukrotnie na NIPInspektor.msi, a instalacja rozpocznie się automatycznie.
  7. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Całość instalacji nie zajmuje więcej niż 4 minuty.

Wystąpił błąd licencyjny – co zrobić?

Jeśli w trakcie pierwszego uruchomienia wersji testowej lub aktywacji aplikacji pojawił się błąd wykonaj odpowiednie kroki opisane poniżej.

A:  Windows Management Instrumentation:

Ta procedura może zostać wykonana tylko przez Użytkownika z uprawnieniami administratora.
1. Wybierz „Ten komputer” / „Mój komputer” i kliknij prawym przyciskiem myszy.
2. Następnie wybierz „Zarządzaj”.
3. Rozwiń sekcję „Usługi i aplikacje”.
4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na „Sterowanie usługą WMI” i kliknij „Właściwości”.
5. Wybierz zakładkę „Zabezpieczenia”.
6. Kliknij przycisk „Zabezpieczenia” znajdujący się na dole ekranu.
7. Na liście Użytkowników sprawdź, czy konto które będzie korzystało z NIP Inspektora ma nadane uprawnienia. Następnie wybierz „Zastosuj” i „Ok”.
Dodatkowo możesz ponownie uruchomić WMI (zgodnie z instrukcją dostępną na MSDN).

B: Adaptery sieciowe:

1. Naciśnij na klawiaturze kombinację Windows+R.
2. W otwartym oknie wpisz „NCPA.cpl” i naciśnij enter.
3. W otwartym konie sprawdź czy są „wyszarzone” adaptery sieciowe. Jeśli takie są należy na nie kliknąć prawym przyciskiem myszy i na górze listy wybrać „włącz”.

Po wykonaniu procedur należy ponownie uruchomić aplikację NIP Inspektor.

C: Maszyna wirtualna.

Program domyślnie nie zezwala na aktywację w Maszynie Wirtualnej. W związku, z czym licencja testowa, może nie zostać aktywowana. Jednak jeśli chcą Państwo przetestować aplikację na maszynie wirtualnej prosimy o kontakt z naszym zespołem na kontakt@nip-inspektor.pl lub przez „Zgłoś problem” w aplikacji.

Pełna wersja aplikacji, może zezwolić na używanie programu w Maszynie Wirtualnej, jeśli zostanie to zgłoszone naszemu zespołowi.

Jeśli nie są Państwo pewni, czy znajdują się w Maszynie Wirtualnej można to łatwo sprawdzić.
1. W przypadku systemu Windows 7 proszę przejść do Panelu Sterowania/Control Panel.
2. W przypadku systemów Windows 8, Windows 8.1 lub Windows 10 proszę kliknąć ikonę lupy tuż obok przycisku start a następnie wpisać Panel Sterowania lub Control Panel.
3. Następnie proszę przejść do części Programy.

4. Następnie proszę wybrać Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows.

5. W otwartym oknie proszę przejść do części Hyper-V. Jeśli jest ona zaznaczona, oznacza to że Maszyna Wirtualna jest uruchomiona. Jeśli Państwo z niej nie korzystają można ją wyłączyć (odznaczyć).

Czy dane kontrahentów są sprawdzane w czasie rzeczywistym?
Jakie rejestry sprawdza NIP Inspektor®?

NIP Inspektor wykonuje sprawdzenia w:
– Portalu Podatkowym udostępnianym przez Ministerstwo Finansów, by sprawdzić czy dany kontrahent jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT,
– czarnej liście podatników:
a) rejestr podmiotów wykreślonych z rejestru VAT,
b) rejestr podmiotów przywróconych do rejestru VAT,
– bazie VIES.

Czy muszę usuwać „-” (myślniki) z numerów NIP?

Nie musisz. W sekcji Zarządzaj NIP Inspektor możesz hurtowo usunąć znaki specjalne z pomiędzy cyfr i liter w numerach NIP. Do tego celu służy funkcja: „Usuń niepoprawne znaki”. NIP Inspektor usunie również spacje, średniki, przecinki itp.

Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji.

Numery NIP moich kontrahentów wielokrotnie pojawiają się w pliku, który ładuję, czy powinienem sprawdzać każdy kilkukrotnie?

Naszym zdaniem nie ma takiej potrzeby. Sprawdzenie bowiem da Ci ten sam wynik za każdym razem – chyba, że akurat w momencie sprawdzenia Ministerstwo Finansów zmieni status tego podatnika na inny, ale to jest mało prawdopodobne. Dlatego przed sprawdzeniem numerów VAT skorzystaj z funkcjonalności „Usuń duplikaty” w sekcji Zarządzaj NIP Inspektora.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z pakietów z limitem – każde ze sprawdzeń pomniejsza liczbę zapytań do wykonania. Dlatego rekomendujemy usuwanie duplikatów.

Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji.

Czy biura księgowe i biura rachunkowe mogą bez przeszkód korzystać z NIP Inspektora, aby sprawdzać rozliczenia VAT swoich klientów?

Nie wyróżniamy rodzajów licencji na te przeznaczone dla biur rachunkowych i innych podmiotów. Tym samym, biura rachunkowe mogą korzystać z NIP Inspektora również po to, aby weryfikować numery VAT dla swoich klientów. Zależnie od skali działalności biura, rekomendujemy pakiet Bez Limitów.

Chciałbym wykupić abonament od razu na rok, czy jest to możliwe?

Tak, jednak taka opcja dostępna jest tylko dla Pakietu Bez Limitu. Jeśli jesteś zainteresowany taką opcją, skontaktuj się z nami.

Jak z wersji próbnej przejść do wersji abonamentowej?

Wystarczy, że złożysz zamówienie ze strony www.nip-inspektor.pl lub w programie naciśniesz przycisk (ikonka koszyka)

Po złożeniu zamówienia, na dane wskazane w zamówieniu zostanie wystawiona faktura pro-forma. Po zarejestrowaniu wpłaty, na adresy mailowe podane w zamówieniu prześlemy Ci klucz licencyjny oraz fakturę.

Jak przedłużyć abonament?

Nie musisz nic robić. Na 6 tygodni przed upływem końca kwartału, otrzymasz fakturę pro-formę. Po jej opłaceniu, abonament odnowi się automatycznie, a Tobie prześlemy fakturę VAT.

Nie opłaciłem faktury pro-forma w określonym terminie. Czy stracę możliwość sprawdzania numerów VAT?

NIP Inspektor będzie działał do końca okresu rozliczeniowego, który opłaciłeś. Jeśli nie zarejestrujemy wpłaty na 14 dni przed końcem okresu rozliczeniowego (kwartału) dostaniesz powiadomienie mailowe z przypomnieniem. Jeśli nie otrzymamy wpłaty do końca okresu rozliczeniowego, NIP Inspektor przestanie działać. Jeśli natomiast zarejestrujemy wpłatę przed końcem okresu rozliczeniowego, Twoja licencja nadal będzie ważna i odnowi się automatycznie na kolejny okres.

Nawet po wygaśnięciu licencji, nadal masz dostęp do raportów z historycznie dokonanych weryfikacji.

Dokonałem opłaty faktury pro-forma, ale nadal otrzymuję komunikaty, że płatność nie została zarejestrowana. Co mam zrobić?

Prawdopodobnie nie połączyliśmy dokonanej wpłaty z Twoją firmą. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub poprzez e-mail: kontakt@nip-inspektor.pl podając NIP oraz nazwę firmy, którą reprezentujesz oraz klucz licencyjny.

Czy mogę zwiększyć Pakiet w trakcie trwania okresu rozliczeniowego?

Tak. Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub poprzez e-mail: kontakt@nip-inspektor.pl podając NIP oraz nazwę firmy, którą reprezentujesz oraz klucz licencyjny.

Na ile stanowisk jest jeden klucz licencyjny?

Jeden klucz licencyjny działa na jednym komputerze (jednej stacji roboczej) i jest przypisany do użytkownika na tej stacji roboczej.

Wprowadziłem klucz licencyjny, ale NIP Inspektor pokazuje, że nie zwiększył mi się limit. Co mam zrobić?

Skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy lub poprzez e-mail: kontakt@nip-inspektor.pl podając NIP oraz nazwę firmy, którą reprezentujesz oraz klucz licencyjny.

Moja wersja próbna przestała działać. Co mam zrobić?

Wersja próbna działa w ograniczonych ramach czasowych (30 dni) oraz pozwala na sprawdzenie do 50 numerów NIP. Jeśli jesteś zainteresowany dalszym korzystaniem z NIP Inspektora, wybierze jeden z dostępnych Pakietów.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz https://www.nip-inspektor.pl/#zamowprogram

Czy muszę pobrać wersję próbną, aby korzystać z wersji płatnej?

Tak. Musisz najpierw pobrać wersją próbną, zainstalować ją na swoim komputerze i wprowadzić do niej otrzymany klucz licencyjny. Wtedy NIP Inspektor automatycznie skonfiguruje się pod Pakiet wybrany przez Ciebie.

UWAGA: Zanim dokonasz zakupu wersji płatnej, przetestuj, czy na Twoim komputerze poprawnie działa wersja próbna. NIP Inspektor podlegał gruntownemu testowaniu, ale nie możemy wykluczyć, że szczególne ustawienia bezpieczeństwa na Twoim komputerze (ustawienia firewall, blokady portów, blokady stron internetowych, VPN, programy antywirusowe, itp.) mogą spowodować brak możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez NIP Inspektor.

Szczegółowe uwarunkowania techniczne dla NIP Inspektora znajdują się FAQ.

Czy producent NIP Inspektora widzi, jakie numery NIP sprawdzam?

Nie. NIP Inspektor, po instalacji na Twoim komputerze, staje się autonomicznym programem. Nie widzimy, jakie numery NIP sprawdzasz. Nie otrzymujemy również ani nie przechowujemy zapytań, jakie Twój NIP Inspektor wysyła do Ministerstwa Finansów lub VIES.

Cała informacja przechowywane jest na Twoim komputerze.

Dla celów ochrony licencyjnej nasz serwer otrzymuje jedynie informacje o liczbie zapytań.

Co się stanie, jeśli Ministerstwo Finansów zmieni sposób komunikacji i prezentacji danych dotyczących numerów NIP?

Każda zmiana po stronie serwisów, z których korzysta NIP Inspektor, tj. po stronie Ministerstwa Finansów oraz VIES zostanie Ci zakomunikowana. A NIP Inspektor zostanie zaktualizowany tak szybko, jak będzie to możliwe.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, jeśli któryś z serwisów zastosuje zabezpieczenia, np. w formie captchy, czyli obrazka zabezpieczającego.

Czy aktualizacje są dodatkowo płatne?

Nie. Wszystkie aktualizacje są dostępne w ramach Pakietu, który posiadasz.

Co zrobić, żeby zaktualizować NIP Inspektora?

Nie musisz nic robić. NIP Inspektor w trakcie uruchamiania sprawdza, czy jest aktualny. Jeśli udostępnimy nową wersję programu, NIP Inspektor w trakcie uruchamiania wyświetli Ci stosowny komunikat.

Co zrobić, jeśli aktualizacja się nie powiodła?

Jeśli aktualizacja się nie powiodła, wybierz Panel sterowania, Programy a następnie odinstaluj NIP Inspektora. Najnowszą wersję zawsze możesz pobrać z naszej strony. Po instalacji najnowszej wersji wszystkie Twoje dane zostaną zachowane.

Ile numerów NIP mogę sprawdzić?

Możesz sprawdzić tyle numerów NIP w okresie rozliczeniowym (kwartale), ile wynosi Twój limit w ramach wykupionego Pakietu.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.nip-inspektor.pl/#zamowprogram

Jaki jest limit zapytań dla Pakietu Bez Limitu?

Jak sama nazwa wskazuje, w tym pakiecie możesz sprawdzać tyle numerów NIP, ile chcesz. W tym pakiecie nie ma limitu.

Jak powinien wyglądać plik do załadowania do NIP Inspektora?

Staraliśmy się, aby ładowanie danych było jak najprostsze. Plik możesz bez problemu samodzielnie przygotować w arkuszu MS Excel lub programie księgowym. Plik powinien posiadać jedną lub dwie kolumny (jeśli ładujesz plik, który był kiedyś sprawdzany może on zawierać trzy kolumny). W pierwszej powinien znajdować się numer NIP, w drugiej kolumnie, może, ale nie musi znajdować się nazwa kontrahenta. Ułatwi Ci to późniejszą analizę, jeśli okaże się, że numer NIP jest nieprawidłowy lub podmiot nie jest zarejestrowany dla celów VAT. W trzeciej kolumnie mogą znajdować się wyniki sprawdzeń. Plik może, ale nie musi zawierać wiersza z nagłówkami – NIP Inspektor sam dodaje nagłówki. Oprócz tego możesz załadować plik JPK VAT w formacie .xml, czyli takim jak jest wysyłany na bramkę MF.

Format pliku, które mogą zostać załadowane to: xlsx, xls, xlsm, xlt, xltx, xltm, csv, txt, JPK VAT xml.

Więcej na ten temat znajdziesz w instrukcji.

Jaki pakiet wybrać?

Pakiety NIP Inspektora zostały skonstruowane tak, abyś mógł wykorzystać maksymalnie jego możliwości i jednocześnie nie przepłacać. Sprawdź, ile kwartalnie chciałbyś sprawdzić unikalnych numerów NIP, dodaj do tego 25% (tak aby zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi wahaniami w liczbie unikalnych kontrahentów), a otrzymana liczba powinna wskazać Ci pakiet, który potrzebujesz.

Szczegółowy opis pakietów znajdziesz tutaj: https://www.nip-inspektor.pl/#zamowprogram

Czy sprawdzać numery NIP klientów (dla faktur sprzedaży)?

Z zasady rekomendujemy również weryfikację numerów NIP po stronie sprzedaży. Pozwoli Ci to zabezpieczyć się przed sytuacją wystawiania faktury na podmiot, który nie jest podatnikiem VAT np. osobę fizyczną.

Czy sprawdzać numery NIP wszystkich kontrahentów po stronie VAT naliczonego?

Rekomendujemy sprawdzenie wszystkich kontrahentów po stronie VAT naliczonego.

Dlaczego weryfikacja w VIES nie daje rezultatów?

Usługa VIES udostępniana przez Komisję Europejską podlega okresowym wyłączeniom i przerwom technicznym.  W tym okresie nie można sprawdzić numerów VAT UE ze wszystkich bądź z wybranych krajów. Próby potwierdzenia statusu podatkowego podatników VAT UE w trakcie braku dostępności usługi lub częściowej usługi nie powodują uwzględnienia weryfikacji danego sprawdzenia w limicie w ramach Twojego Pakietu NIP Inspektora.

Dostępność serwisów możesz sprawdzić tutaj: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/help.html

Jak udowodnię, że sprawdziłem kontrahentów?

NIP Inspektor automatycznie generuje raporty potwierdzające dokonanie sprawdzenia. Raporty zapisują się w postaci plików pdf w lokalizacji wskazanej w ustawieniach NIP Inspektora. Każde sprawdzenie generuje odrębny katalog oznaczony datą i godziną sprawdzenia. Raporty dzielą się na raporty podsumowujące oraz raporty szczegółowe.

Raport podsumowujący prezentuje dane na poziomie zagregowanym, raport szczegółowy to raport wskazujący na wynik sprawdzenia na poziomie pojedynczego numeru VAT. Na każdym z raportów widnieje dokładna data i godzina zapytania. Dodatkowo, na raporcie szczegółowym zawarty jest zrzut  ekranu ze strony Ministerstwa Finansów (dla polskich NIP) lub unikalny numer zapytania, który został zgłoszony do serwisu VIES przez NIP Inspektora.

Kiedy sprawdzać numery NIP kontrahentów?

Najlepszym momentem byłoby oczywiście sprawdzenie numeru VAT w chwili dokonywania transakcji, ale z przyczyn obiektywnych, byłoby to bardzo trudne. Dlatego, naszym zdaniem, sprawdzenia należy dokonać minimum raz w okresie, za który raportujesz VAT i raportujesz JPK_VAT, tj. raz w miesiącu przed wysłaniem JPK i deklaracji VAT-7 oraz informacji VAT-UE.

Po co weryfikować NIP kontrahenta?

Weryfikacja NIP kontrahenta daje możliwość sprawdzenia, czy jest on podatnikiem podatku VAT. Dzięki temu możesz domniemać, że jego pozytywna weryfikacja oznacza, że został on również sprawdzony przez władze skarbowe w trakcie rejestracji dla celów podatku VAT.

Sprawdzenie NIP kontrahentów jest uznawane przez władze skarbowe jako jeden z elementów tzw. „należytej staranności” w zakresie kalkulacji zobowiązania VAT.

Pamiętaj, Ministerstwo Finansów już dokonuje podobnych weryfikacji na danych dostarczanych przez Ciebie w ramach JPK. Warto zatem zadziałać z wyprzedzeniem.

Do czego służy NIP Inspektor?

NIP Inspektor to program do szybkiego i automatycznego sprawdzania statusu podatkowego podatników VAT. Program sprawdza, czy podatnik posługujący się określonym numerem NIP jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, podatnik VAT zwolniony lub nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT.

© 2016 - Projekt AIT
Polityka prywatności.